مقالات

راهنمای خرید کولر گازی

اگر قصد خرید کولرگازی دارید و دچار سردرگمی و عدم شناخت کافی در انتخاب محصول مناسب در بازار ایران هستید، لازم است به مواردی که در این مطلب ذکر خواهد شد توجه لازم را داشته باشید.
در ابتدا باید پاسخی برای سوالات اساسی و اولیه زیر داشته داشته باشید :
• برای چه متراژی قصد خرید دارید ؟
• مکان مورد نظر شما چه نوع کاربری اعم از تجاری، اداری، مسکونی و … دارد ؟
• میزان جریان مجاز کنتور برق شما چند آمپر می باشد ؟
• برای کدام شهر قصد خرید دارید ؟
• ارتفاع سقف، تعداد،نوع و جهت پنجره ها چگونه است ؟
• تعداد افراد ساکن در آن مکان چه میزان می باشد ؟
• لوله کشی و جا نمایی اسپلیت در واحد شما صورت گرفته است ؟
با جوابگویی به این سوالات، نوع دستگاه و ظرفیت آن مشخص می شود، ولی در اینجا باید توجه داشته باشید اگر لوله کشی اسپلیت در واحد شما صورت گرفته باشد، شما می بایست با توجه به سایز لوله های مسی موجود دستگاه خود را انتخاب کنید، چون هر اسپلیت با توجه به برند و ظرفیت دارای سایز لوله متفاوتی می باشد که در صورت وجود مغایرت مشکلاتی را برای شما در پی خواهد داشت.
اکنون برای انتخاب بهینه و منطقی با توجه به نیاز شما باید شناخت بهتری نسبت به انواع کولرگازی داشته باشید که برای این امر دسته بندی زیر قابل رویت است.
منطقه جغرافیایی نقشی تعیین کننده در انتخاب نوع کولر گازی دارد که در اصل محدوده دمایی کارکرد دستگاه، محدوده جغرافیایی مناسب جهت دستگاه را مشخص می نماید. کمپرسورها مهمترین بخش در یک سیکل تبرید می باشند که قسمت اعظم مصرف برق و راندمان دستگاه مربوط به این قسمت می باشد. کمپرسورها از لحاظ ساختار به اقسام مختلفی تقسیم می شوند که در کولرهای گازی های معمولا از نوع پیستونی، روتاری و در ظرفیت های بالاتر از نوع اسکرال استفاده می شود.

نوع کمپرسور کاربرد و مصارف آن
پیستونی تکنولوژی قدیمی- پرمصرف تر نسبت به اقلام دیگر- قابلیت کارکرد در مناطق معتدل و حاره ای
روتاری تکنولوژی به روز- قابلیت اینورتر و کم مصرف بودن نسبت به سایر کمپرسور ها – مبرد دوست دار محیط زیست – قابلیت کارکرد اغلب درمناطق معتدل و در بعضی مدل ها در مناطق گرم و سوزان – تکنولوژی اینورتر حاره ای – دامنه وسیع ظرفیتی
اسکرال ظرفیت بالای 2.5 تن تبرید – قابلیت اینورتر- قابلیت کارکرد در مناطق معتدل و حاره ای

 

تکنولوژی اینورتر در کمپرسورها جلوگیری از شوک آمپر شدید در زمان استارت، جلوگیری از خاموش روشن و شدن های متوالی، مدیریت دور کمپرسور با توجه به شرایط بهینه مصرف، کم صدا بودن و داشتن تنطیم دمایی دقیق تر را میسر می کند.
ظرفیت کولر گازی بر حسب Btu/hr بیان می شود که ( British Thermal Unit ) واحد اندازه گیری انرژی گرمایی در تاسیسات برودتی و حرارتی می باشد. در تعریف هر BTU میزان گرمایی است که دمای یک پوند آب را در فشار یک اتمسفر به میزان یک درجه از ۶۰ درجه فارنهایت به ۶۱ درجه فارنهایت برساند. میزان ظرفیت لازم برحسب Btu/hr در شهر تهران بصورت کاملا تقریبی برای کاربری مسکونی در جدول زیر نمایش داده شده است.

ظرفیت ( BTU/H ) حدود تقریبی متراژ ( متر مربع مساحت کف )
9000 تا 15
12000 15 تا 22
18000 22 تا 37
24000 37 تا 55
30،000 55 تا 70

از دیگر نکات مهمی که باید در خرید یک کولرگازی مد نظر داشته باشید، رده انرژی سازمان استاندارد، محل قرارگیری پنل خارجی، شدت صدای پنل داخلی و خارجی، میزان پرتاب باد، فیلتراسیون هوا، ابعاد و وزن دستگاه می باشد.
مطالب کلی که هر شخص برای خرید کولر گازی لازم است بداند مطرح شد، اما بخش اصلی و اساسی انتخاب برند و شرایط گارانتی محصول می باشد که در اینجا شما اگر برند های مطرح در زمینه تهویه مطبوع را نشناسید از کیفیت محصول انتخابی خود اطمینان حاصل نمی کنید و نکته دیگر اگر برند خوبی را انتخاب کردید چگونه از پشتیبانی و شرایط گارنتی محصول در ایران مطمئن می شوید زیرا بعضی شرکت ها بصورت مقطعی و حتی اسمی این برند ها را ساپورت می کنند و تضمینی جهت ارائه خدمات در آینده برای کالای خریداری شده شما نمی تواند باشد.
شرکت تهویه فارا با افتخار نماینده انحصاری برندهای سطح یک جهانی جهت کولر گازی در بازار ایران می باشد و با اطمینان کامل از محصول خود برای اولین بار در ایران کمپرسورهای دستگاه ها را به مدت ۵ سال بدون قید و شرط و دو سال کلیه قطعات و ۱۰ سال پشتیبانی را به عهده گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *